ZADBAMY O TWÓJ UŚMIECH

 

Kopalnia wiedzy i doświadczenia

 

                     Poniedziałek    14-19

                     Wtorek             14-19

                     Środa                  8-14

                     Czwartek            8-14

 

                     Tel. +48 608 494 083,

                            +48 512 937 620,

                            (32) 726 15 28

 

 

 

  

Zdrowie zaczyna się u stomatologa

 

Strefa Pacjenta

 

 

W związku z korelacją schorzeń jamy ustnej i chorób ogólnoustrojowych, stomatolog powinien być lekarzem pierwszego kontaktu - ogłosiła FDI w 2007r.

Choroby jamy ustnej mają taki sam czynnik ryzyka jak inne główne schorzenia oraz nieprawidłowy styl życia:


- otyłość
- choroby serca
- udar mózgu
- nowotwory
- cukrzyca
- nieprawidłowa dieta
- palenie tytoniu
- alkohol

 

W Atlasie Zdrowia Jamy Ustnej, przygotowanym również przez FDI, zapisano, że liczba bakterii znajdujących się w 1 jamie ustnej może być większa niż liczba osób żyjących na kuli ziemskiej.

 

1. Case Western Univeristy, USA: u mężczyzn, u których wykryto przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), częściej występuje zapalenie przyzębia

2. Women's Health Initiative Observational Study, USA: u palących kobiet, u których zdiagnozowano choroby przyzębia, rak piersi pojawia się wyraźnie częściej niż u ich rówieśniczek wolnych od nałogu i periodontopatii

3. Wielka Brytania: dzieci z próchnicą są niższe i mniej ważą (czynniki ryzyka próchnicy)

4. Uniwersytet w Helsinkach, Finlandia: periodontopatie i inne choroby jamy ustnej zwielokrotniają ryzyko pojawienia się chorób układu naczyń wieńcowych i cukrzycy

5. Niemcy: nawracające bóle głowy można wiązać ze schorzeniami jamy ustnej

 

 

Zęby mają wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka, tak samo jak choroby ogólnoustrojowe wpływają na stan uzębienia i jamy ustnej. Oprócz wyżej wymienionych, może to dotyczyć także oczu, uszu, nerek, mózgu, stawów, skóry, wątroby. Pozostałe przykłady schorzeń współwystępujących : choroby układu ruchu, zakażenia odogniskowe, stany zapalne uszu, oczu lub zatok, zapalenie opon mózgowych, ropnie mózgu, sepsa, zapalenie płuc, nowotwory, alergie, zapalenia nerek, choroby układu pokarmowego, zaburzenia sfery emocjonalnej.

 

Wada zgryzu, a nawet pojedynczy brak zęba, może prowadzić do dysfunkcji stawów skroniowo- żuchwowych, które z kolei w łatwy sposób z czasem mogą przerodzić się w poważne dolegliwości bólowe całego kręgosłupa!

 

Jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Zatem wszystkie zmiany chorobowe lub nieprawidłowości, które występują w jamie ustnej, o ile nie są leczone, mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Z tego względu nie należy unikać leczenia stomatologicznego.

 

Pamiętajmy, nie leczymy tylko zęba, leczymy się cali !!!

 

 

 

Pytania do nas?