Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie
Pierwszy kontakt dziecka z gabinetem, dentystą, nie powinien być przypadkowy. Jak Państwo wiecie, każde pierwsze zetknięcie się z czymś nowym czasami skutkuje pozytywnie lub negatywnie na całe życie. W dzisiejszych czasach mamy możliwość wyboru miejsca i lekarza dentysty. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie tylko dentyści, ale i Rodzice mają ogromny udział w kreowaniu relacji Pacjent - Dentysta.
Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się między 6 m.ż. a 1 r.ż. Często, niestety, ma ona miejsce dopiero po 3 r.ż., tj. wtedy, kiedy dziecko ma pełne uzębienie mleczne. Jest to niewłaściwe postępowanie, które w wielu przypadkach zwiększa ryzyko wystąpienia objawów próchnicy wczesnej i jej powikłań. Zgłaszanie się z dzieckiem do dentysty, gdy występuje ból zęba, a zastosowanie mało inwazyjnych metod leczenia jest ograniczone lub wręcz niemożliwe, jest najczęstszą przyczyną wykształcenia się negatywnego nastawienia dziecka do zabiegów stomatologicznych.
Wizyta u dentysty jest dla Małego Pacjenta trudną sytuacją, styka się z nowymi osobami i nowym środowiskiem. Najczęstszym błędem jest przekazywanie własnych lęków na dzieci, jak i również sugerowanie dziecku, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne poprzez używanie sformułowań, t.j.: “nic Cię nie będzie bolało”, “doktor nic Ci nie zrobi”.
Ważna jest pora dnia, najlepsze są godziny poranne lub po popołudniowym odpoczynku.
Dziecko zmęczone łatwiej denerwuje się i żle znosi każdy dyskomfort. Podobnie ma na to wpływ stan zdrowia, dziecko przeziębione szybciej traci cierpliwość, złości się.
Krok pierwszy
Obserwator
Wizyta ma na celu zapoznanie się dziecka z nowym środowiskiem. Rodzic z dzieckiem przebywa w poczekalni, bawi się i obserwuje rodzeństwo lub rówieśników, których dentysta chwali i nagradza za właściwą postawę.
Krok drugi
Wstępna wizyta adaptacyjna
Wizyta ta odbywa się w gabinecie. Jest to zapoznanie Małego Pacjenta z wyposażeniem gabinetu poprzez zabawę. Wożenie na fotelu góra-dół, pokazanie ile słonik (ślinociąg) wypija wody, oglądanie lustereczkiem ząbków, jeśli Mały Pacjent będzie wykazywał się pozytywną postawą.
Wizyta trwa ok. 15 min., wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Krok trzeci
Pełna wizyta adaptacyjna bez/z leczeniem
Wizyta odbywa się w gabinecie, ma na celu ocenę stanu uzębienia dziecka, higieny jamy ustnej. Rodzice są informowani o prawidłowych nawykach żywieniowych i higienicznych.
Ustalany jest plan leczenia, który będzie wdrożony na kolejny raz. Podczas tej wizyty Mały Pacjent zapozna się z urządzeniami stomatologicznymi np. dmuchawka, ślinociąg. Jeśli Mały Pacjent wykazuje pozytywne nastawienie do wizyty i jest do niej odpowiednio przygotowany przez Rodzica, można rozpocząć leczenie właściwe.
Wizyta trwa 15-30 minut, wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Lekarz dentysta wspólnie z Rodzicem decydują, od którego etapu rozpocząć leczenie.