ZADBAMY O TWÓJ UŚMIECH

 

Kopalnia wiedzy i doświadczenia

 

                     Poniedziałek    14-19

                     Wtorek             14-19

                     Środa                  8-14

                     Czwartek            8-14

 

                     Tel. +48 608 494 083,

                            +48 512 937 620,

                            (32) 726 15 28

 

 

 

  

Zalecenia pozabiegowe - ogólne

 

Strefa Pacjenta

 

 

1. Nie dotykać językiem miejsca zabiegowego (dotykanie rany może spowodować usunięcie skrzepu - odpowiedzialnego za prawidłowe gojenie, lub rozejście się szwów, ponowne krwawienie, czy infekcję)

2. Uciskać tamponem miejsce po zabiegu 20 minut.

3. Nie wypluwać, nie zasysać śliny (może to spowodować utratę skrzepu i krwawienie)

4. Nie płukać jamy ustnej przez 24 godziny po zabiegu.

5. Nie przyjmować pokarmów oraz płynów przez czas trwania znieczulenia (ok. 2 godziny)

6. Nie spożywać drażniących, twardych, ani gorących pokarmów w dzień zabiegu.

7. Odpoczywać 24 godziny po zabiegu. (wysiłek fizyczny może spowodować krwawienie i ból)

8. Nie palić papierosów i nie pić alkoholu przez 24 godziny po zabiegu.

 

BÓL: W momencie ustąpienia działania znieczulenia pojawia się ból, który można zniwelować przez zażycie tabletki przeciwbólowej i przeciwzapalnej (np. Ibuprom, Ibum, Apap itd.). Ból może utrzymywać się bardzo długo, jeśli jednak nie ustaje po 2-3 dniach, należy zgłosić się do lekarza.

OBRZĘK: Często zdarza się, że po zabiegu pojawia się obrzęk, który może się formować nawet do 5 dni - natomiast największy może zaistnieć w 2 i 3 dobie. Jeśli objaw nie ustępuje do 24 godzin od momentu pojawienia się, należy zgłosić się do lekarza.

OBRZĘK - ZAPOBIEGANIE: Zaraz po zabiegu stosować zimne okłady; zawinięty w materiał woreczek lodu lub schłodzony słoik przyłożyć do skóry na 20 minut. Można do tego również użyć zimnego okładu chłodzącego w żelu, dostępnego w aptece. Czynność można powtarzać kilkukrotnie w jednogodzinnych odstępach czasowych.

SZCZĘKOŚCISK (UTRUDNIONE OTWIERANIE UST) : pojawia się często przy długo trwających zabiegach, ekstrakcjach zębów trzonowych dolnych (...), w takim przypadku należy stosować mechanoterapię, tj.: powtarzane kilkukrotnie otwieranie i zamykanie ust.

KRWAWIENIE POOPERACYJNE: zwykle ustępuje ok.30 minut od zabiegu, jednak delikatne sączenie się krwi może trwać 5-6 godzin. Ślina może być zabarwiona krwią nawet do 24 godzin po zabiegu. Alkohol, nikotyna, gorące i pikantne potrawy, podróż samolotem - sprzyjają krwawieniu.

KRWAWIENIE POOPERACYJNE NIE USTĘPUJĄCE PO 6 GODZINACH-POSTĘPOWANIE: pod kontrolą wzroku, przy użyciu sterylnej gazy, usunąć duże skrzepy. Następnie zagnieść w kostkę kilka sterylnych gazików i zagryźć opatrunek na 20 minut. Dodatkowo należy wzmożyć działanie przez zastosowanie zimnego okładu na skórę.


Jeżeli zastosowanie kilkukrotnego opatrunku uciskowego nie zahamuje krwawienia, należy zgłosić się do lekarza.
Biało-szary nalot w miejscu rany pooperacyjnej jest objawem prawidłowym - nie należy go usuwać !!!

Pobierz 

Pytania do nas?