Zalecenia dietetyczne mające pozytywny wpływ na uzębienie dziecka
Strefa Pacjenta
Okres płodowy
To, co kobieta je, będąc w ciąży, wpływa na uzębienie dziecka, zarówno mleczne, jak i stałe, gdyż rozwija się ono już w okresie płodowym.
W diecie przyszłej matki muszą się znaleźć produkty bogate w białko, wapń, fosfor i witaminę D (np. jaja, nabiał, ryby, rośliny strączkowe, mięso, produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa). Powinna unikać dużej ilości węglowodanów (zawierają je m.in. słodycze, słodkie napoje, miód, dżem, słodkie wypieki).
Dieta dziecka jest niezwykle ważna dla rozwoju jego zębów. Podawanie odpowiednich pokarmów zapewni prawidłowy skład zębów i uodporni je na próchnicę.
Okres niemowlęcy
W tym okresie dziecko jest karmione piersią. Jest to bardzo zdrowy sposób odżywiania, gdyż:
- mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowlęcia; zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki w odpowiednich proporcjach,
- zawiera komórki wzmacniające odporność dziecka na choroby, w tym na próchnicę,
jest bardzo szybko przyswajane przez dziecko,
- ruchy żuchwy podczas ssania są takie same jak podczas żucia, dlatego dziecko ćwiczy mięśnie i nabiera odpowiednich nawyków; ssanie ma także wpływ na prawidłowy rozwój narządu żucia,
- podczas picia mleko trafia bezpośrednio do gardła – omija ząbki.
Okres przedszkolny
- Podczas ząbkowania powinno się dawać dziecku twarde pokarmy (np. skórkę od chleba, marchewkę), aby masowało sobie dziąsła i łagodziło niemiłe odczucia towarzyszące wyrzynaniu się ząbków.
- Podawane pokarmy powinny mieć stałą konsystencję, wymagającą gryzienia i żucia.
- Od 3. roku życia można podawać pokarmy twarde, które wpływają na prawidłowy rozwój szczęk i uzębienia, a także wydzielanie śliny i soków trawiennych.
- Powinno się ograniczać podawanie słodkich pokarmów i napojów (szczególnie przed snem i w nocy), gdyż zwiększają one ryzyko pojawienia się próchnicy.
- W diecie dziecka powinny się znaleźć: mleko, sery, twarogi, chude mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce.
- Powinno się ograniczyć pokarmy zawierające węglowodany, głównie proste (np. słodycze). Wywołują one niedobór witaminy B, a w konsekwencji brak białka w tkankach zęba i próchnicę. Zmniejszają one również spożycie pokarmów zawierających witaminy, białko i sole mineralne – składniki potrzebne dla zdrowych zębów.
- Powinno się ograniczyć pokarmy, które mają lepką konsystencję (przyklejają się do zębów, są trudne do usunięcia).
- Posiłki powinny być spożywane o stałych porach, około 5 razy dziennie.
Okres szkolny
W rozwoju dziecka ważne jest, aby jadło pierwsze i drugie śniadanie. Powinny się w nich znajdować twarde produkty (np. jabłko, marchew) oraz mleko. Ponadto:
Planując dietę dla swojego dziecka, pamiętaj:
- Dawaj dziecku zdrowe pokarmy: owoce, warzywa, nabiał, ryby, mięso, pokarmy mączne.
- Naucz dziecko pić wodę niegazowaną, unikaj kupowania słodkich soków i słodzonych napojów gazowanych.
- Ogranicz spożywanie przez dziecko słodyczy, a także pokarmów kleistych, gęstych, które przyklejają się do zębów i przez dłuższy kontakt z nimi szybciej powodują próchnicę. Zdrowsze jest jedzenie słodyczy zaraz po posiłku głównym (np. jako deser po obiedzie), a także jednorazowo w większej ilości niż mało i często. Można dziecku zaproponować drobną słodką przekąskę 1 raz w tygodniu, w tzw. „słodkim dniu”, reszta tygodnia powinna pozostać wolna od słodyczy.
- Nie podawaj dużej ilości pokarmów kwaśnych – uszkadzają one szkliwo zębów.
- Ogranicz podjadanie między posiłkami głównymi. Częste jedzenie obniża pH w jamie ustnej, co sprzyja demineralizacji szkliwa.
- Nie pozwalaj dziecku jeść przed snem. Spożycie nawet niewielkiej ilości pokarmu przed snem sprzyja rozwojowi próchnicy.
- W nocy dziecko może pić jedynie wodę.