ZADBAMY O TWÓJ UŚMIECH

 

Kopalnia wiedzy i doświadczenia

 

                     Poniedziałek    14-19

                     Wtorek             14-19

                     Środa                  8-14

                     Czwartek            8-14

 

                     Tel. +48 608 494 083,

                            +48 512 937 620,

                            (32) 726 15 28

 

 

 

  

Higiena i użytkowanie protezy

 

Strefa Pacjenta

 

 

1. Nosić protezę, przyzwyczajać się do niej, można spać z protezą (wcześniej oczyszczoną). Nienoszenie protezy powoduje, że zęby mimowolnie przesuwają się w inne miejsce, co skutkuje późniejszym niemożliwością założenia protezy!

 

2. W związku z użytkowaniem protezy mogą pojawić się trudności z mówieniem - należy wtedy ćwiczyć mięśnie języka, ust i policzków poprzez np. rozmawianie lub czytanie na głos.

 

3. Zaczynać od miękkich pokarmów, powoli przechodząc na trochę twardsze, starając się rozgryzać je bokiem.

 

4. Możliwe są też odczuwalne zaburzenia smakowe, jednak można temu przeciwdziałać dodając do potraw przyprawy o intensywnym zapachu, np. bazylia, oregano, curry (...) . Dodatkowo na smak posiłku wpływa barwa i aromat, o co należy zadbać przy jego planowaniu.

 

5. Nie poprawiać na własną rękę protezy, nie piłować, nie szlifować, w przypadku dyskomfortu jej noszenia bezwzględnie proszę zgłosić się do gabinetu.

 

6. Oczyszczać protezę specjalnie do tego przeznaczoną szczoteczką, używając szarego mydła oraz letniej lub zimnej wody - odstawić do osuszenia.

 

7. Jeśli czasami proteza przechowywana jest w pudełeczku, musi być tam ona włożona całkowicie sucha.

 

8. Na protezach może osadzić się kamień nazębny, najczęściej od strony języka w protezie dolnej oraz od policzków w protezie górnej - w takiej sytuacji można oczyścić protezę z użyciem kwasku cytrynowego, najlepiej rozcieńczonego wodą (1 szklanka wody chłodnej, 1 łyżeczka kw.cytrynowego w proszku).

 

 

 

Pobierz

Pytania do nas?