ZADBAMY O TWÓJ UŚMIECH

 

Kopalnia wiedzy i doświadczenia

 

                     Poniedziałek    14-19

                     Wtorek             14-19

                     Środa                  8-14

                     Czwartek            8-14

 

                     Tel. +48 608 494 083,

                            +48 512 937 620,

                            (32) 726 15 28

 

 

 

  

Chrapanie - diagnostyka i leczenie zachowawcze

 

 

CHRAPANIE – to problem ze swobodnym przepływem powietrza, którego konsekwencją może być niedotlenienie organizmu, najczęściej towarzyszą mu przykre dla otoczenia dźwięki.

Pojawia się, kiedy luźne fragmenty tkanek znajdujących się na drodze powietrza, którym oddychamy, poruszają się i wibrują. Istnieją dwie podstawowe przyczyny chrapania: niedrożny nos i wiotkie, długie podniebienie. Chrapanie negatywnie wpływa na koncentrację, efektywność pracy oraz bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. Może być także przyczyną przewlekłego zmęczenia i senności, bólu głowy, depresji. A co najważniejsze, może świadczyć o występowaniu bezdechów.

 

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest zbadanie czy chrapaniu towarzyszą groźne bezdechy. Służy temu tak zwane badanie nocne. Podczas tego badania monitorowane są w czasie jednej nocy parametry, dzięki którym można ocenić przebieg snu i ewentualne występowanie wyżej wymienionych bezdechów. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

 

Leczenie chrapania i łagodnych bezdechów polega na poszerzeniu drogi dla przepływającego powietrza. Do leczenia stosuje się m.in. aparaty szczękowe, szyny repozycyjne.
W przypadku ciężkich bezdechów, chrapanie wymaga szerszej diagnostyki oraz leczenia.

 

Konsekwencjami braku terapii mogą być liczne schorzenia ogólnoustrojowe. W ciągu ostatnich lat potwierdzono, że zaburzenia oddychania podczas snu mogą być przyczyną lub nasilać objawy już istniejących chorób, w tym:

- nadciśnienia tętniczego,

- nadciśnienia płucnego,

- choroby niedokrwiennej serca – występowanie bezdechów zwiększa ryzyko zawału,

- zaburzeń rytmu serca,

- niewydolności serca,

- zaburzeń krążenia mózgowego – występowanie bezdechów zwiększa ryzyko udaru,

- nietolerancji glukozy, cukrzycy, zespołu metabolicznego

 

 

 

Pytania do nas?